Słońce to przyszłość…
28Lut

Symulacja pracy systemu

Temat rzeka.

Wiele można mówić, a jeszcze więcej obliczać. Uzysk energii w skali roku zależy od mocy i sprawności naszej instalacji. A jej efektywność zależy od tysiąca różnych elementów. To nie tylko sprawność ogniw, ale też użyte szkło, kąt zamontowania baterii, zacienienie, staranność montażu samej baterii, jakość przewodów, jakość łączeń, sposób montażu na dachu, rodzaj użytego inwertera/regulatora itp itd. Nie da się przewidzieć wszystkiego.

Dlatego symulację przydomowej instalacji możemy podzielić na warianty.

Wariant 1

opcja doskonała

Jeśli mamy nasze baterie słoneczne skierowane idealnie na południe pod idealnym kątem 42st, używamy idealnie dobranych przewodów z idealnymi połączeniami, a same baterie słoneczne są zmontowane z idealną starannością na otwartym terenie bez jednej przeszkody to każdy 1KW ogniw wyprodukuje w roku średnio około 1000kWh energii. Koniec symulacji 🙂

Niestety takie idealne warunki praktycznie nie występują w naturze. Już sam warunek braku jakiejkolwiek przeszkody robiącej cień jest trudny do spełnienia. Dlatego powstało kilka mniej czy bardziej udanych programów pomagających oszacować roczny uzysk energii z instalacji biorąc pod uwagę wszystkie ważniejsze czynniki wpływające na wysokość produkcji energii – takie jak cień, wysokość słońca czy różny kąt pochylenia paneli słonecznych.

Do naszej uproszczonej symulacji użyjemy narzędzia PVsyst możliwego go zassania ze strony producenta.

Wariant 2

PVsyst

cdn

Brak komentarzy