Słońce to przyszłość…
05Wrz

Dzielenie ogniw

Czy można podzielić ogniwo na 2 równe części?

Profesjonalnie ogniwa cięte są 3 metodami: laser, piła i „water-jet”

Jeśli chodzi o laser – najczęściej używa się tradycyjny laser CO2 o mocy powyżej 150W. Z własnego doświadczenia wiem, że laser o mocy mniejszej niż 150W nie jest w stanie przeciąć ogniwa, a jedynie zarysować jego powierzchnię. Niestety nawet mimo bruzdy ogniwo nie pęka wzdłuż niej. Istnieją specjalne lasery IR do cięcia ogniw. Ich moc to 50-80W, ale dzięki znacznie mocniej skoncentrowanej wiązce dysponują większą energią cięcia niż zwykły laserowy ploter.

Piła: to rodzaj taśmowej piły, której elementem tnącym jest cieniutka jak włos diamentowa nić. Bardzo wysoka prędkość przesuwu pozwala ciąć ogniwa bez ryzyka pęknięcia.

Water-jet – to nic innego jak cięcie wodą.

Jak donosi jeden z naszych czytelników (Daf), ogniwa można ciąć także w warsztacie:

Autor pisze (dodatkowe informacje w komentarzu):

…ogniwa w domu można ciąć maszyna o wartości 120 zł ja zrobiłem coś takiego, (…) krawędzie są mało poszarpane a można i tak uciąć ze nie będą prawie wcale poszarpane, ale to trzeba dorobić prowadnicę (linie) przy brzegu której tnie się ogniwo, udawalność ciecia (bez pęknięć i uszkodzę) bliska 100%, ja mam tarczkę diamentową 20 mm, grubość 0,6 mm, jak by kopic te ultra cienką i 30 mm to było by lepiej chociaż i tak jest super, ja tne zazwyczaj na ok 20 000 obr.

 

Jedna odpowiedź do wpisu “Dzielenie ogniw”

  1. Daf pisze:

    Nie prawda, ogniwa w domu mozna ciac maszyna o wartosci 120 zl ja zrobilem cos takiego, fotki + filmik http://www.xlabs.pl/cieciepv.zip krawedzie są malo poszarpane a mozna i tak uciac ze nie beda prawie wcale poszarpane, ale to trzeba dorobic prowadnicę (linie) przy brzegu ktorej tnie sie ogniwo, udawalnosc ciecia (bez pekniec i uszkodzen) bliska 100%, ja mam tarczke diamentową 20 mm, grubosc 0,6 mm, jak by kupic te ultracienką i 30 mm to bylo by lepiej chociaz i tak jest super, ja dne zazwyczaj na ok 20 000 obr.