Słońce to przyszłość…
30Sie

Grzanie wody

Pod poniższym linkiem znajduje się kalkulator, który pomoże nam określić moc, jaką potrzebujemy, by ogrzać zadaną ilość wody o określoną temperaturę

Moc potrzebna do ogrzania wody

Wskazówka:

Bateria lub kilka baterii słonecznych pracuje w instalacji zasilającej grzałkę do ogrzewania wody. Jest to zasilanie bezpośrednie (bateria->grzałka, bez przetwornic), zatem stosujemy grzałkę 12V lub 24V. Schemat jest poprawny także w sytuacji, jeśli kilka baterii słonecznych jest połączonych celem otrzymania wyższego napięcia, na przykład 110V DC lub 230V DC. Wtedy taki system fotowoltaiczny może zasilać zwyczajną grzałkę 230V pradu przemiennego.
Zakładamy, że zbiornik jest bardzo dobrze izolowany termicznie oraz nie dolewamy do zbiornika zimnej wody.

wersja 1.0 – powstanie

 

Uwagi? Pytania? Propozycje?

komentarzy 8 do wpisu “Grzanie wody”

 1. romaniano napisał(a):

  a ja chciałbym zagotowywac wode w czajniku litrowym o mocy 250W 24V panelem o mocy 240W czy jak sie czajnik wyłączy i nie bedzie juz pobierał pradu z panela czy to ogniwo fotowoltaiczne -panel słoneczny sie nie uszkodzi no bo nie bedzie miał gdzie pakowac pradu?

 2. Mariusz napisał(a):

  Jeśli mam dwie instalacje fotowoltaiczne zbudowane z takich samych paneli (panel z 48 ogniw = 24V, 96W, 3,75A) ogniwo 2W,(0,55V,3,75A)
  1. instalacja zbudowana z 4 paneli połączona równolegle na wyjściu ma 24V, 384W,≈16A
  2. instalacja zbudowana z 8 paneli połączona szeregowo-równolegle na wyjściu ma 48V, 384W, ≈8A
  Dlaczego instalacja 2x większa, 2x droższa ma mi wyprodukować tyle samo prądu do zasilenia grzałki co w 1 wersji?
  Może źle to licze?

  • zuo napisał(a):

   Momencik 🙂
   Jeśli mamy 4 panele, każdy po 96W to niezależnie jak połączymy je między sobą (szeregowo czy równolegle) ilość mocy (energii) będzie prawie taka sama. Otrzymamy tylko albo wyższe napięcie, albo wyższy prąd instalacji w zależności od łączeń. Oczywiście porównując instalację z 4 panelami oraz z 8 panelami – ta druga wyprodukuje 2x więcej mocy.

 3. Mariusz napisał(a):

  OK, ale jak baterii będzie 2x więcej to prąd nie spadnie, a instalacja będzie 2x większa to i woda powinna podgrzewać się 2x szybciej

 4. Mariusz napisał(a):

  Dla jakiego Voltarzu przewidziany jest powyższy kalkulator? Prubuje obliczyć po jakim czasie podgrzeje się określona ilość wody, ale teoretycznie bateria 400W 24V będzie 2X słabsza niż bateria 400W 48V, a zatem woda powinna podgrzewać się 2x dłużej.?

  Prubuje zaprojektować instalację do zasilania grzałki 3x400W 48V bez przetwornicy.

  • zuo napisał(a):

   Obie baterie mają taką samą moc, bo ta o większym napięciu będzie mieć mniejszy prąd. Zatem czas grzania wody będzie mniej więcej taki sam 🙂 (ale wymagać to będzie różnych grzałek 24V vs. 48V)